07.06.2016

Problem z załącznikami w formacie .docx na wielu serwerach pocztowych


W związku z błędem w oprogramowaniu antywirusowym stosowanym m.in. na serwerach pocztowych AGH część plików tekstowych zapisanych w polskiej wersji Microsoft Word (z rozszerzeniem .docx) została błędnie zakwalifikowana jako złośliwe oprogramowanie. Maile zawierające załączniki z tego typu plikami zostały, niestety, usunięte.

Problem dotyczy nie tylko serwerów AGH. Dotknął również skrzynek hostowanych na GMailu, Adobe Creative Cloud, home.pl, o2, oraz tych chronionych rozwiązaniami m.in. Barracuda Email Security. W zależności od indywidualnych ustawień serwera konta odbiorców mogły poinformować o odrzuceniu i skasowaniu wiadomości, lub tego nie uczynić.

Aktualnie serwer pocztowy AGH przyjmuje już pliki .docx poprawnie.

Jeśli wysyłali Państwo dokumenty MS Word lub oczekują Państwo na przysłanie takiego pliku zalecamy skontaktowanie się z nadawcą / odbiorcą w celu potwierdzenia doręczenia pliku. Problem prawdopodobnie pojawił się w okolicy wieczora 2.06.2016.

Jeśli otrzymali Państwo wiadomość zwrotną (np. z konta GMail), że wysłany przez Państwa plik zawierał wirusa to może być również wynikiem opisanego błędu i nie oznacza zawirusowania Państwa komputera.

Więcej informacji na temat zaistniałego błędu: https://niebezpiecznik.pl/post/spora-czesc-z-was-dzis-nie-otrzyma-zadnych-e-maili-z-zalacznikami-worda/